There are over 200 members of The Common Room at Hampton School.

Heads of Department are listed first in each group.

Particular specialisms or responsibilities are indicated in italics.

Art

Mrs K A Williams

BA

Mr A J Bannister

MA

 

Miss L A Carolan

BA

Mrs S J Kirby

BA

Miss J G Moore

MA (Cantab)

Mr J Blighton

Technician

Biology

Mr P H Langton

BSc Dip EnvSci

 

Mr G K Baker

MBiochem (Oxon)

Head of Upper Sixth

Online Safeguarding Officer

Mr J B Cumberbatch

BSc

Joint Head of Equity, Diversity and Inclusion

 

Mr R J Davieson

BSc

Online Safeguarding Officer (pupils)

Saturday Match Day Supervisor

Ms E Eamens

MSc

Mrs V C Halford

MSc

Head of PSHE and eSafety

Miss P A Holmes

BSc
Assistant Head

Deputy Designated Safeguarding Lead

Dr S A Hendry

PhD

Deputy Head

Mrs K L Martin

MA (Oxon)

Ms P Z Message

BSc

Deputy Head

Deputy Designated Safeguarding Lead

Mr H S Moore

BSc

Asst Head of Third Year

Miss E J Towler

BSc

Mrs M Estavillo

BSc

Technician

Ms J Green

Senior Technician

Careers & UCAS

Mr S A Wilkinson

MA (Oxon)

Assistant Head

Ms M J Ciechanowicz

MA (Cantab)

Asst Head of Careers & UCAS

Mrs S E May

BA

Asst Head of Careers & UCAS

Mrs E A Mullan

BSc

Asst Head of Careers & UCAS

Mr D A Schofield

MA (Oxon) MRSC

Head of Chemistry

Asst Head of Careers & UCAS

Mr M J Walden

MSc

Asst Head of Careers & UCAS

Key Stage 4 Mathematics Co-ordinator

Chemistry

Mr D A Schofield

MA (Oxon) MRSC

Asst Head of Careers & UCAS

Mr N J Double

BSc

Asst Head of Lower Sixth

Mr A P Doyle

BSc

 

Mr A F Ellison

BSc

Dr J C Flanagan

PhD

Assistant Head

Miss P A Holmes

BSc
Assistant Head

Deputy Designated Safeguarding Lead

Mrs S Y James

BA (Cantab)

Mr V C Jimenez

MSci

Mrs J F Knibbs

BSc

Mr J Neville

MChem

Head of Fourth Year

Dr L Puljic

DPhil

Ms S Masterson

MRes Chem

Technician

Mrs D Wainer

BEng

Technician

Mrs E Ignar

Assistant Technician

Ms A Myers

Assistant Technician

Classics

Mr J W Barber

MA (Oxon)

Mr V O Berezhnoi

BA

Mr A R Hall

MA

Asst Head of Fifth Year

Miss A H Jacobs

MA

Miss A R Winstock

BA (Oxon)

Mrs H A Zeigler

MPhil (Cantab)

Asst Head of First Year

Computer Science

Mr G H Clark

BSc

Mr C H Hui

BEng

Mrs T K Scorer

MSc

Mr V H Ting

MSc

Mr Y H Wong

BSc

Design and Engineering

Mr J S Holdaway

BEng

Mr J A Lee

BSc

Mr S P McKitrick

MEng

Ms D C Woodward

BSc

Mr S Zannettou

BEng

Mr A Barun

Technician

Mr O Keattch

BSc

Technician

Drama

Mrs A E Jones

BA

Director of Drama

Mrs N C Richardson

BA

Miss E A Tiller

BA

Asst Head of Second Year

Mrs C S Watkins

MA

Economics

Mr S Paraskos

MA (Oxon)

Mrs E C Astrup

BA

Mrs M A Hopton

MA (Cantab)

Mr C Kandemir

BSc

Mrs E A Mullan

BSc

Asst Head of Careers & UCAS

Mr T F Rigby

BA

Joint Head of Third Year

English

Mrs C E Rigby

BA

 

Miss I H Alexander

BA

Mr M M Baker

MA

 

 

 

Mrs T J Bartholomew

BA

Mental Health First Aid Trainer

 

Mrs M B Bedford

BA

Joint Head of Third Year

 

Miss C R Bellingan

BA

Asst Head of Fourth Year

Mr M J Bradley

MA

Mr T J Green

BA

Asst Head of Third Year

Mr W S Leafe

BA

 

Mrs A C McLusky

BA

Mrs C Minchin

BA

Ms R L Morse

BA

Mrs R E Pickford Scienti

BA

KS4 English Co-ordinator

Mrs V C Whitwam

BA (Cantab)

Asst Head of Second Year

Arts’ Award Co-ordinator

Mr J J Willoughby

BA

Geography

Mr T M Townshend

BA

Miss C Brown

BA

Asst Head of Fourth Year

Mr C A Harrison

MA

Mr F A Highton

MA

Mrs R Hill

MSc

Asst Head of Second Year

Mr T E Hill

BA

Joint Head of First Year

Mrs L Michelsen

BSc

Asst Head of Fifth Year

Joint Form Charity Co-ordinator

 

Mrs E M Murfin

MA

History

Mr O G Roberts

BA

Miss C R Bellingan

BA

Asst Head of Fourth Year

Mr M P Cross

BA

Mr J R Fryer

MA

Mrs S A Havord

MA

Mr K Knibbs

MA (Oxon)

The Headmaster

Mr A J Lawrence

BA (Oxon)

MBE

 

Mr J O Morris

MA (Cantab)

Deputy Head

Designated Safeguarding Lead

Mr J Parrish

BA

 

Mrs H E Partridge

BA

Asst Head of Lower Sixth

 

Mrs J L Peattie

BA

 

Miss V M Smith

BA

Head of Lower Sixth

Deputy Designated Safeguarding Lead

Mrs S Willcox

MA

Learning Support

Ms C Conway

Ms N Day

BEd

Ms S Garrido-Soriano

MA

Academic Extension & Think! Co-ordinator KS3

Modern Languages Specialist Learning Support

 

Ms C King

MSc

Cover Supervisor

Ms J Moffitt

ACIS

Learning Support & SEN Administrator

Miss A Veliu

BA

Library

Mr K Hemsley

MA

Miss E Rommer

Mathematics

Mrs J R Archer

MMath (Oxon)

Miss C A Alishaw

BA

Mr C G Aubrey

MA (Oxon)

 

Mr G N Bailey

BSc

Mr A M Banerjee

BSc MBA

Head of Cricket

Mr J Barnes

BSc

 

Mr S P Bracken

Higher Diploma

Asst Head of Fifth Year

Mrs A S Burke

BA (Oxon)

Mrs H Clarke

BSc

Maths Entrance Co-ordinator

 

Ms A E Czumaj

BSc
Key Stage 5 Mathematics Co-ordinator
Joint Form Charity Co-ordinator

Mr A J Dalton

BA

Mr E S Delamare

BSc

Mrs B K Frith

BSc

Mr D Griller

MA (Cantab)

Oxbridge and Olympiad Co-ordinator

Mr G R Haynes

BSc

Asst Head of Upper Sixth

PSHE Co-ordinator

Mr A W Kershaw

BSc

Mr C J Lee

BSc

Mrs H M Mason

MA

 

Ms C H Reyner

MSc (Oxon)

Mr M O Rudajev

MEd

Mr C M Schurch

BSc

Mrs V Short

MA (Cantab)

Mr N J Stebbings

BEng

 

Mr R R Trivedi

MA (Cantab)

 

Miss N N Vasanthakumar

BSc

Key Stage 3 Mathematics Co-ordinator

Mr M J Walden

MSc

Asst Head of Careers & UCAS

Key Stage 4 Mathematics Co-ordinator

Mrs M Watson-Evans

MA
2 i/c

Modern Languages

Mr T R Aucutt

BA

Miss I A Jacobson

BA

Head of Spanish

Miss N A Noble

BA

Acting Head of French

Mr P Studt

MA

Asst Head of Fifth Year

 

 

Mrs K N White

BA

Head of Russian

Miss K E Willett-Pecnik

BA (Oxon)

Head of German

 

Miss Y H Zhang

MA

Head of Mandarin

Mr C J Blachford

BA

Joint Head of Equity, Diversity and Inclusion

Ms M J Ciechanowicz

MA (Cantab)

Asst Head of Careers & UCAS

Mrs M A Chandler

MA

Ms M Doncel Cervantes

BA

Miss A E Embiricos

BA

Joint Form Charity Co-ordinator

Miss L Fan

MA

Ms S Garrido-Soriano

MA

Academic Extension & Think! Co-ordinator KS3

Modern Languages Specialist Learning Support

 

Mr C Malston

BA

Head of Fifth Year

Mrs S E May

BA (Oxon)

Asst Head of Careers & UCAS

Mrs J C Owen

BA

Head of Second Year

Ms H L Peel

MA

Miss G J Todd

BA

Head of Tennis

Mrs S C Yoxon

MA

Music

Mr D E Roland

MusB

Director of Music

Mr J C Ferrier

BA

Miss S E Mattinson

BA

Head of Academic Music

Mrs M Sheard

MA

Mr P Thomson

BA

Mr E J Zuckert

BMus

Asst Head of Upper Sixth

 

Personal, Health and Social Education

Mrs V C Halford

MSc

Head of PSHE and eSafety

 

Mrs R J Nicholson

MPhys (Oxon)

Asst Head of PSHE and eSafety

Miss R J Singleton

BEng

Asst Head of Fourth Year

PSHE Co-ordinator

Mr G R Haynes

BSc

Asst Head of Upper Sixth

PSHE Co-ordinator

Physics

Dr M G Yates

PhD

Mr G H Clark

BSc

Head of Computer Science

Mr D J Fendley

BEng

Senior Tutor

Induction Tutor

 

Mr D Fuldner

MSc

Joint Head of First Year 

 

Mr S Gray

BSc

Mrs R J Nicholson

MPhys (Oxon)

Asst Head of PSHE and eSafety

Mrs C F Reilly

MSc

Miss R J Singleton

BEng

Asst Head of Fourth Year

PSHE Co-ordinator

Mr T L Walsh

MPhys

Mrs A J White

MA (Cantab)

Mr T E Wilson

MPhy

Mr O M Worrall

MSc (Cantab)

Mrs R Galan

Technician

Mr D A Hughes

HNC

Senior Technician

Politics

Mr W S Leafe

BA

 

Miss J A Field

MA (Cantab)

Mr J Parrish

BA

 

Mr T F Rigby

BA

Joint Head of Third Year

Psychology

Ms R O’Connor

MA

 

Mr M Fakatou

BSc

Miss H J Peck

MSc

Religious Studies & Philosophy

Mr B J Clark

MSt

Miss E C Holt

BA

Joint Form Charity Co-ordinator

Mr M A Nicholson

MEd

Assistant Head

Deputy Designated Safeguarding Lead

 

Miss M L Parkes

MA

Mr R T Scarratt

MA (Cantab)

Assistant Head

Mr R Vann-Alexander

BA

Mr S A Wilkinson

MA (Oxon)

Assistant Head

Head of Careers & UCAS

Sport & PE

Mr C T Mills

BSc

Director of Sport

Mr A J Beattie

BSc

Director of Rugby

Mr D S Burke

BEd

Director of Football

Mr C P Greenaway

Director of Rowing

Mr H P Hooper

BA

Head of Specialist Sports

Mr M K Sims

BSc

Head of PE

Sports Rehabilitation

Miss G J Todd

BA

Head of Tennis

Mr C J Hurst

Asst Director of Football

 

Mr S John

Head of Outdoor Pursuits & Duke of Edinburgh Award

Mr J Butler

Senior Rowing Coach

Mr T Crook

BSc

Outdoor Activities Specialist

Mr P Hope

Rowing Coach

Mr H Perry

Rowing Coach

Mr A D Ward

Rowing Coach

Mr G Jones

Boatman

Mr M Bennett

Boat House Keeper

Mr J A Hood

MSc

Sports Assistant

Cover Supervisor

Mr D E Boyes

BSc

Graduate Sports Assistant

Cover Supervisor

Mr D C Towl

BSc

Graduate Sports Assistant

Cover Supervisor